حفاری چاه

مراحل ایجاد حفاری چاه

اصطلاحا به کل مجموعه عملیات لازم برای ساخت چاه های مقطع دایره ای با استفاده از تکنیک های خاص را حفاری می نامند و که کاربری زیادی در حفاری چاه فاضلاب دارد.

برای حفر چاه لازم است همزمان اقدامات زیر (فرایند حفاری) انجام شود :

  • برای غلبه بر مقاومت سنگ ، خرد کردن آن به ذرات کوچک به اندازه چند میلی متر
  • پاک کردن ذرات سنگ ، در حالی که هنوز بر روی مواد تازه عمل می کند
  • حفظ ثبات دیواره های سوراخ

برای جلوگیری از ورود مایعات موجود در سازه های حفاری شده به چاه این مهم می تواند با استفاده از حفاری چاه فاضلاب که امروزه در زمینه اکتشاف و تولید هیدروکربن ها فعالیت می کنند ، حاصل شود.

 

حفاری ضربه ای

دستگاه های حفاری ضربه ای و یا سیستم های ضربه ای، دستگاه های ساده ای هستند که برای پژوهشهای آب یابی بسیار مناسب هستند. از این دستگاه ها بیشتر برای حفر چاه هایی که در داخل سنگ های مقاوم قرار دارند، استفاده می کنند. اصول کار سیستم های ضربه ای خرد کردن سنگ فرود می آیند. دستگاه مجهز به یک خرک چهار قطبی و یا یک دکل است که مته های حفاری با یک قرقره برگشت دهنده روی آن آویزان می گردند.

این مته ها دارای حرکت رفت و برگشتی می باشند و برای اجرای مانورهای حرکتی پائین و باال، از دستگاه رفت و برگشت جدا گردیده و به وسیله ای به نام چرخ قرقره که برای نصب لوله ها نیز بکار می رود، اتصال می یابند. خرک های جدا شونده، چوبی و یا فلزی هستند. پایه ها روی دالهای سیمانی که قبل از مونتاژ دستگاه آماده می شوند، قرار می گیرند. دکل های خم شونده یا تلسکوپی، دستگاه های خودکار قابل حمل حفاری را مجهز می نمایند.

 

حفاری چاه فاضلاب

 

برنامه ریزی برای حفر چاه

برنامه ریزی یک چاه قسمت اساسی از فرایند حفاری است  این پایه ای برای انجام همه انتخاب های مهم فنی ، ارزیابی هزینه ها و سازماندهی ساخت واقعی چاه به کارآمدترین روش است.

برنامه ریزی خوب از لحظه ای شروع می شود که تفسیر داده های لرزه ای و بازسازی زمین شناسی منطقه وجود یک ساختار مطلوب برای تجمع هیدروکربن ها را نشان می دهد

این داده ها همچنین امکان تخمین را برای شما فراهم می کنند:

عمق سطوح تولیدی توالی چینه شناسی و سنگ شناسی؛ مشکلاتی که می توانند در یک مرحله عملیاتی ظاهر شوند.

زمین شناسان بر اساس اطلاعاتی که از آنها بدست آورده اند کارزارهای سطح زمین شناسی ؛ مطالعات زمین شناسی منطقه ای ؛ مطالعات انجام شده بر روی نقشه های لرزه ای و مشخصات چاه هایی که قبلاً در منطقه تکمیل شده اند.

این سند مقدمه ای برای تهیه یک برنامه حفاری چاه فاضلاب مناسب برای ارائه داده های لازم می باشد :

  • مکان چاه
  •  اهداف حفاری
  •  پیش بینی عمق نهایی
  • مشکلات حفاری احتمالی که می تواند رخ دهد و غیره...

اولین گامی که مهندسان برای انجام برنامه حفاری برداشته اند ساخت ، روند منحنی های شیب فشار با توجه به عمق (زمین استاتیک ، فشار منافذ و شیب شکستگی) برای طراحی پروفیل پوشش چاه است.

 

حفاری چاه فاضلاب

 

هزینه های حفاری

برنامه حفاری چاه فاضلاب همچنین بودجه ای را که لازم است برای رسیدن به اهداف اختصاص یابد و در حین ساخت چاه باید به آن عمل کرد ، نشان می دهد.

قیمت حفر چاه فاضلاب بسته به نوع خاص چاه برنامه ریزی شده و محیط می تواند متفاوت و محاسبه قیمت حفر متغییر باشد.

بودجه مندرج در برنامه حفاری ، میزان منابع اقتصادی موجود در برآورد را نشان می دهد ، که باید تا آنجا که ممکن است به آن عمل شود. اما بدیهی است که مقدار واقعی بستگی به مشکلاتی دارد که در حین حفاری ایجاد می شود و به توانایی مهندسان در رسیدگی سریع به آنها بدون به خطر انداختن دستیابی به اهداف بستگی دارد

تحقیق قبل از حفاری

تحقیق انجام شده قبل از حفر چاه یکی از مهمترین اقداماتی است که باید توسط افراد کاردان صورت گیرد زیرا در این حالت بر اساس معیارهای مختلفی که مد نظر قرار می گیرد می توان ایده آل ترین نوع چاه را بر حسب موقعیت جغرافیایی در اولویت قرار داد.

کلیه ی امور حفاری چاه فاضلاب و چاه ارت را به همکاران ما بسپارید تا از کیفیت کار انجام شده مطمئن باشید. ما اینجا هستیم تا با بهره مندی از بهترین تجهیزات و البته به کارگیری راهکارهای مناسب عالی ترین کیفیت خدمات را ارائه دهیم.  به منظور دریافت اطلاعات بیشتر و هماهنگی تردید نکنید همین اکنون با ما با شماره های موجود در تماس باشید. مسئولان بخش پذیرش، راهنمایی لازم را در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد.

به منظور پیروی از خط و مشی های مشتری پسند هزینه های بسیار مناسبی را به منظور حفاری چاه مد نظر قرار داده ایم. همکاران ما پس از حضور در محل و انجام یک سری ارزیابی های خاص و مشخص کردن نوع چاه حفاری می توانند اطلاعات کاملی در مورد هزینه و البته مدت زمان لازم برای نهایی شدن فرایند در اختیار شما عزیزان قرار دهند.